Zaburzenia odżywiania

By Magdalena Pyznar on 4 sierpnia, 2021 in Blog

Zaburzenia odżywiania to nie tylko problemy dotyczące spożycia pokarmu. Często osoby te cierpią na dodatkowe długotrwałe zaburzenia psychiczne, czy jednorazowe incydenty związane z burzą przeradzających się pozytywnych i negatywnych emocji. Dzieję się tak, ponieważ zaburzenia odżywiania to obraz tego, co przeżywa dana osoba – od bólu po stres, strach, samotność i wiele, wiele innych. Mechanizmy te nie są zrozumiałe nawet dla samej osoby chorej. Mogą one prowadzić do poważnych chorób, a nawet do śmierci. Aby wyjść z zaburzeń odżywiania należy sięgnąć po pomoc specjalisty – psychologa, dietetyka, psychodietetyka, psychiatry, lekarza.

Faktem jest, że najczęściej na zaburzenia odżywiania chorują dziewczęta w okresie dojrzewania. Przyczyny zaburzeń odżywiania się nie są dokładnie poznane, ale przyjmuje się pewne czynniki ryzyka, takie jak:

– genetyczne
– środowiskowe
– kulturowe.

Jednak do ogólnych przyczyn zaburzeń odżywiania się zalicza się niestety również:

– brak akceptacji
– ciągłą krytykę ze strony bliskich lub dalszego otoczenia
– lęk przed dojrzałością i dorosłym życiem
– konflikty w najbliższym otoczeniu
– zachwianą samoocenę.

Najczęściej występujące zaburzenia odżywiania:
PICA – charakteryzują się zjadaniem przedmiotów, które nie są jadalne, np. kredy, włosów, wypijanie własnego moczu.
COMFORT FOOD – zajadanie się przekąskami, np. w postaci słodkich batoników, fast foodów w celu poprawienia sobie nastroju.
ZESPÓŁ JEDZENIA NOCNEGO – bardo trudna do powstrzymania potrzeba jedzenia w nocy, najczęściej w tzw. „półśnie”, warto dodać, że rano można tego nawet nie pamiętać.
ANOREKSJA – inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym, czyli przyjmowaniem coraz mniejszych ilości jedzenia, aż do głodzenia się i jednocześnie wykonywaniem nadludzkiego wysiłku fizycznego. Chory widzi siebie samego jako osobę z nadmiernymi kilogramami.
BULIMIA – zwana inaczej jako żarłoczność psychiczna i wilczy głód. Są to napady objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne, np. wymioty, spożywanie substancji przeczyszczających, czy moczopędnych.
ORTOREKSJA – można określić jako obsesję na punkcie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.
BIGOREKSJA – inaczej dystrofia mięśniowa, która polega na dążeniu do uzyskania coraz większej masy mięśniowej. Podobnie jak w anoreksji, chory nie widzi prawidłowego obrazu swojego ciała.
PREGOREKSJA – odmiana anoreksji, występująca u kobiet w ciąży. Kobiety chorujące na pregoreksję głodzą się, chcąc wyglądać atrakcyjnie podczas ciąży i jak najszybciej po porodzie.

Anoreksja wraz z bulimią wyznaczają katalog objawów charakterystycznych dla całej grupy zaburzeń. Podstawowymi objawami są:

– obniżenie masy ciała
– niska masa mięśniowa
– zaburzenia hormonalne
– syndrom małego serca
– kompulsywne objadanie się
– wymioty
– wielogodzinne treningi.

Jak poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania?

Jest to proces długotrwały i skomplikowany. Zaburzeniom odżywiania często towarzyszy depresja, wynikająca z niskiej podaży przyjmowanych kalorii. W leczeniu zaburzeń odżywiania konieczne jest przejście przez wiele poziomów – od somatycznego do psychicznego. Zdarza się, że kluczowe jest włączenie farmakoterapii oraz psychoterapii.