Dieta 1000kcal – hit czy kit.

By Magdalena Pyznar on 3 sierpnia, 2021 in Blog

Niestety dieta 1000 kcal nadal jest bardzo popularną metodą odchudzania. Dlaczego? Dlatego, że daje bardzo szybkie efekty, które są pożądane przez każdą osobę, która była bądź jest na redukcji. Co jest jednak „nie tak” z małą kalorycznością? Przecież na deficycie się chudnie, a 1000 kcal to zawsze deficyt.

Dieta 1000 kcal ze względu na małe ilości pokarmu, nie jest w stanie Cię nasycić, dostarczyć odpowiedniej ilości składników odżywczych – makro jak i mikroelementów, witamin, minerałów w odpowiednich ilościach. Wprowadzając taką dietę narażasz się na duże niedobory, m.in.

  • białka,
  • błonnika pokarmowego,
  • tłuszczu,
  • węglowodanów,
  • witamin,
  • minerałów

Czy chcesz chodzić głodny będąc na diecie?

Niedobory składników odżywczych i szybki spadek masy ciała może doprowadzić do obniżenia odporności, zaburzeń hormonalnych, czy problemów trawiennych, w tym zaparć, a także – SPOWOLNIENIA METABOLIZMU. Tak, to właśnie w tym momencie gromadzi się tkanka tłuszczowa, bo organizm odbiera sygnał, że dostarczasz mu za mało pożywienia i musi zostawić zapasy energetyczne na „złe czasy”. Nie masz energii na codzienne czynności, Twoja skóra i włosy coraz bardziej się pogarszają, cellulit jest bardziej widoczny. Jesteś smutny, zły, niezadowolony – tak, zbyt niska podaż energii wywołuje zahamowanie produkcji endorfin. Paradoks? Wcale nie. Chwila radości może się zamienić w poważne problemy ze zdrowiem i oby tylko efektem jo-jo.

Czy dieta 1000 kcal jest tego warta? Czy krótkoterminowa dieta, która spowalnia metabolizm i niszczy również Twoje zdrowie psychiczne jest pożądana?

Redukcja nadmiernej masy ciała to miesiące, a czasem nawet lata – warto to przyjąć do świadomości i odpowiedzieć sobie na jedno z ważnych pytań:
„Jeżeli przytyłem w ciągu 5 lat 10 kg, to w ciągu ilu miesięcy / lat te 10 kg schudnę?”. Niestety, tkanki tłuszczowej nie spalimy pstryknięciem palca, a ciężką pracą i systematycznością. Mamy wtedy natomiast pewność, że da to zamierzony cel, a efekty będą widoczne gołym okiem bez ubocznych skutków zdrowotnych.