Kolagen – skuteczność suplementacji, a badania naukowe

By Magdalena Pyznar on 26 listopada, 2021 in Blog, Uncategorized

Na temat kolagenu krąży wiele mitów oraz wątpliwości. Sporo z nich wynika ze złego zrozumienia jego działania w organizmie. Badania naukowe z uczestnictwem kolagenu pokazują niespójne wyniki, które mogą pogłębiać problem zasadności suplementacji.

Zacznijmy od tego czym jest kolagen!

Kolagen to białka skupiające się z co najmniej 28 podtypów. Białka kolagenowe stanowią aż 30% masy białek ludzkiego organizmu. Kolagen jest głównym składnikiem włóknistym:

 • skóry
 • ścięgien
 • chrząstki
 • naczyń krwionośnych
 • kości
 • zębów.

Funkcje kolagenu skupiają się przede wszystkim na:

 • utrzymaniu integralności strukturalnej i sprężystości tkanki łącznej
 • zapewnieniu wytrzymałości na rozciąganie tkanki łącznej.
 • funkcje te przekładają się na stan i funkcjonowanie narządów.

Zawartość kolagenu w tkankach może zmniejszać się z:

 • wiekiem
 • nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV
 • paleniem tytoniu.

Z perspektywy żywieniowej faktem jest, że kolagen zasobny jest w aminokwasy (glicyna, prolina) oraz pochodne aminokwasów (hydroksyprolina, hydroksylizyna), które powstają w procesie zależnym od obecności witaminy C.

A oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Czy każdy rodzaj kolagenu działa tak samo?
Najczęściej można spotkać się z dwoma formami kolagenu:

 • zhydrolizowanym kolagenem
 • niezdenaturowanym kolagenem typu II.
  Przynoszą one podobne korzyści jednak mechanizm działania oraz dawkowanie jest odmienne. Zhydrolizowany kolagen przypomina inne białka pokarmowe, takimi jak w mięsie czy nasionach roślin strączkowych. Jednak pojawia się istotna różnica między kolagenem a innymi białkami. Mimo, że kolagen jest białkiem o niskiej jakości to zawiera duże ilości interesujących nas aminokwasów. Przyjmując zhydrolizowany kolagen, zwiększamy ilość substratów do endogennej syntezy kolagenu. Niezdenaturowany kolagen typu II jest odporny na trawienie, co oznacza, że trafia niestrawiony do jelit powodując odpowiedź immunologiczną. Zmniejsza tym samym stany zapalne w stawach oraz postępującą degradację chrząstki.

Czy sportowcy powinni rutynowo suplementować kolagen, aby uniknąć kontuzji?
Istnieją przesłanki, że prawidłowa zawartość kolagenu w tkankach oraz jego suplementacja może zapobiegać kontuzjom. Jednak należy zwrócić uwagę na podstawowe aspekty prewencji kontuzji. Aby zmniejszyć ich ryzyko należy przede wszystkim prawidłowo przeprowadzić ćwiczenia treningowe oraz żywieniowo zapewnić odpowiednią dostępność energii, białka oraz innych składników pokarmowych w tym witaminy D czy kwasów omega-3. W odniesieniu do korzystnego wpływu witaminy C na skuteczność suplementacji kolagenu sportowcy są zobowiązani do odpowiedniej suplementacji w/w witaminy, ponieważ jej zbyt duża ilość może upośledzać adaptacje wysiłkowe.

Czy kolagen wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe?
Wstępne wyniki badań są obiecujące w przypadku krótko i długotrwałego stosowania suplementów kolagenu w celu zagojenia się ran i spowolnienia starzenia się skóry. Suplementy z kolagenem zwiększają również elastyczność skóry, nawilżenie oraz jej gęstość.

Czy naturalne źródła kolagenu są lepsze od suplementów?
O ile prawdą jest, że lepiej wybierać żywność w odniesieniu do suplementów diety, tak w przypadku kolagenu może być to bardzo uciążliwe. Proponowaną alternatywą są często:

 • sproszkowana żelatyna, która ma mało pożądany smak
 • galaretki, w której jest bardzo mało kolagenu i aby dostarczyć odpowiednią ilość należałoby spożyć ok. 800 ml deseru, co za tym idzie około 6 łyżek dodatkowego cukru, co trudno nazwać pożądanym zabiegiem żywieniowym
 • wywar z kości (zupa kolagenowa), która powinna być przygotowywana ok. 4 dni, aby dostarczyć odpowiednie ilości tego związku.

Podsumowując – przyjęcie suplementu diety, który będzie źródłem zhydrolizowanego kolagenu jest znacznie łatwiejszym oraz tańszym rozwiązaniem. Nie zapominaj jednak o tym, aby na pierwszym miejscu stawiać na diagnostykę, następnie na suplementację!

Dodatkowo:
10-15 g zhydrolizowanego kolagenu – taka dawka połączona z niewielką ilością witaminy C (50-100 mg), przyjęta 60 min przed treningiem, polecana jest osobom aktywnym fizycznie oraz sportowcom.

Łóżeczko i przewijak, czyli co z czym i jak wybrać

By Magdalena Pyznar on 9 września, 2020 in Lifestyle, Uncategorized

Jakie wybrać łóżeczko?

Z takim wyborem prędzej czy później będzie się musiała zmierzyć każda przyszła mama. Odpowiedź wydaje się być prosta dopóki nie zajrzymy w czeluści internetu. Firmy prześcigają się w kolorystyce, modelach, możliwościach przekształceń łóżeczek. Te wyścigi są tak ogromne, że często ciężko znaleźć zwykle, klasyczne łóżeczko. A jeśli jesteście moimi obserwatorami od dawna, wiecie że u mnie jest miejsce tylko na klasykę. Nie lubię udziwnień, przeróbek. Chcę mieć pewność, że produkt kupuję i produkt spełnia podstawowe wymagania, a przy tym jest dobry jakościowo. Po naprawdę długich poszukiwaniach (dłuższe były tylko poszukiwania wózka) zdecydowałam się na łóżeczko Hampton Cot Bed. Spełnia ono moje oczekiwania pod kątem bezpieczeństwa, ponieważ posiada takowy certyfikat (co najlepsze, tylko 1/3 produkowanych łóżeczek posiada atesty!), ma trzy poziomy ustawienia materaca, w cenie są nakładki na górne ramy, tzw. ‚gryzaki’ (ząbkujące dziecko nie je wtedy drewna ?) oraz trzy wyciągane szczebelki. Ciekawą opcją jest możliwość przekształcenia łóżeczka w łóżko dla dziecka, dzięki czemu może ono posłużyć nawet do 6 roku życia. Czy będę przekształcać – nie wiem. Być może Zuzia, gdy podrośnie zażyczy sobie nowe łóżeczko dziewczęce. W każdym razie na pewno jest to rewelacyjna opcja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na większe wydatki. Za to duży plus dla producenta łóżeczek. 

No dobrze, to jak jest z tym rozmiarem? Brać większe, czy mniejsze? Przede wszystkim dużo zależy od możliwości Waszego mieszkania/domu. Jeśli jednak macie pewność, że znajdzie się miejsce na większe, to na Waszym miejscu w ogóle bym się nie zastanawiała. O tyle, o ile dziecko po urodzeniu wygląda w tym „wielkim” łóżku jak kropla w morzu… to uwierzcie mi na słowo, gdy tylko podrośnie będzie spało w każdym jego kącie i pod każdym możliwym kątem. Z nogami do góry, na zewnątrz, na lewo i na prawo. Z głową w nogach i z nogami na głowie. 

Czy to łóżeczko jest faktycznie trwałe? Jest z nami prawie rok, przeżyło jedną przeprowadzkę i nie ma na nim żadnego niechcianego śladu użytkowania. Solidnie wykonane z drewna sosnowego I klasy. Ten post celowo powstaje po tak długim czasie, jest to dla mnie i dla Was gwarancja, że produkt jest przeze mnie przetestowany od momentu urodzenia Zuzy, do teraz, kiedy materac położony mam już najniżej, a Zuzia ze swoim temperamentem sprawdziła łóżeczko od A do Zet.

Mam łóżeczko, co z materacem?

Tak, łóżeczko to nie wszystko. Teraz czas wybrać dobrej jakości materac, który będzie wygodny, ale i odpowiedni pod kątem zdrowotnym dla naszego dziecka. W tej kwestii zdałam się w 100% na poradę ze strony firmy Woodies. Miałam szczęście, ponieważ przed narodzinami Zuzy do sprzedaży wszedł materac High Quality.

Materac zbudowany jest z antybakteryjnej pianki poliuretanowej HR o większej sprężystości i odporności na odkształcenia. Posiada na całej swojej powierzchni kanaliki wentylacyjne, które gwarantują doskonałą cyrkulację powietrza oraz antybakteryjny pokrowiec z nićmi srebra. Nitka srebra posiada naturalne właściwości bakteriobójcze, antygrzybiczne oraz ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Materac posiada też dwie strony twardości. Strona z kanalikami wentylacyjnymi tej samej głębokości jest przeznaczona dla dzieci do 12 miesiąca życia, ponieważ kręgosłup naszego dziecka dopiero się kształtuje. Natomiast druga strona, gdzie kanaliki wentylacyjne są różnej głębokości, jest przeznaczona dla dziecka powyżej 12 miesiąca. Warto też wspomnieć o zamku pokrowca, dzięki któremu można zdjąć tylko jedną jego stronę.

Na materac zdecydowałam się założyć specjalny pokrowiec wodoodporny . Jest to jeden z tych gadżetów, które dla jednych są zbędne, a inni nie wyobrażają sobie bez nich życia. Stanowi dodatkową ochronę dla materaca, dzięki czemu ratuje go przed różnymi sytuacjami, którymi zaskoczy nas dziecko. Według mnie przydaje się nie tylko na początku przygody z macierzyństwem, ale i na przykład w momencie odpieluchowania naszego malucha. Nie jest to więc wydatek “na chwilę”.

Ostatnie, co będzie dotyczyło kwestii łóżeczka, to klin ułatwiający oddychanie, czyli prościej – specjalna poduszka. Jak wiecie (bądź nie), zalecane jest, by dziecko spało bez różnego rodzaju poduszek, poduszeczek. Jednak jak zapobiec niemiłych konsekwencji przy ulewaniu się pokarmu? Poduszka typu Klin ułatwia oddychanie oraz, poprzez delikatne uniesienie głowy dziecka, zapobiega ulewaniu przez niego pokarmu, tak by zminimalizować ryzyko zakrztuszenia się. Stosowanie jej gwarantuje dziecku bezpieczne i stabilne podparcie szyi oraz głowy. Klin należy włożyć pod materac, na jednym z jego końców. Cena poduszki jest naprawdę przystępna, więc według mnie warto w nią zainwestować.

To jak jest z tym przewijakiem?

Przydaje się, czy się nie przydaje. Wydaje mi się, że to od zawsze było i będzie kwestią sporną. Sama spotkałam się przed wyborem z różnymi opiniami. Jedne z Was pisały, że używały aż do odpieluchowania, inne twierdziły, że to jedynie “wieszak” na pranie. Co najlepsze, prawdopodobnie każda z Was miała rację. Ale jeśli stoicie przed wyborem kupna małej szafki do pokoju dziecka, to po prostu zdecydujcie się na przewijak. Ja ani trochę nie żałuję tej decyzji. Oprócz podstawowych czynności, do których docelowo służy przewijak, znajdziecie dla niego szereg innych zastosowań. I dla mnie to jest jak najbardziej OK! Półki w moim przewijaku są spore, dzięki czemu mogłam tam utworzyć naprawdę ogromny przybornik rzeczy Zuzki. Od płynów do kąpieli, po chusteczki, pieluchy, ręczniki, mleko, butelki, witaminy, laktator i… to słynne pranie. ? Zdecydowałam się na przewijak Classic Changer, do którego dopasowałam odpowiedni materac.

By uniknąć pytań o konkretne modele produktów wybranych przeze mnie, wszystko zostało podlinkowane. Jeśli macie jakiekolwiek inne pytania, na które nie znaleźliście odpowiedzi w tekście powyżej – śmiało zapraszam do zadawania pytań w komentarzach.

Wasza M. 🙂

Fotelik to fotelik

By Magdalena Pyznar on 7 czerwca, 2020 in Lifestyle, Uncategorized

„Fotelik to fotelik”. Pewnie wiele razy słyszeliście takie stwierdzenie. „Moja Zosia dobrze wygląda w tym foteliku, dla Twojej Kasi taki sam będzie idealny!”. Znajome słowa? A może… „Ten fotelik jest idealny do spania, jest taki fajny – rozkładany”. Tak naprawdę ja, bardzo długo, również byłam podobnego zdania. Fotelik był dla mnie fotelikiem. Albo może po prostu nie miałam wokół siebie na tyle świadomych, doświadczonych lub wykwalifikowanych osób. Sprzedawcy w sklepie, żeby zarobić, wciskali mi na siłę foteliki przeróżnych firm. Z atestem, bez atestu. Nieważne. Przecież liczy się tylko sprzedaż. Halo? A bezpieczeństwo? 

Dobrze wiecie, że w wielu kwestiach mam swoje zdanie i bronię go jak lwica. Wpływ na to ma doświadczenie (nie tylko moje, ale i najbliższych) lub po prostu charakter. Jeśli jednak widzę, że ktoś w interesujący sposób próbuje przekazać mi swoją wiedzę, swoje wartości, nie wzbraniam się od tego. Tak właśnie było z fotelikiem. Przy wyborze wózka dostałam od Was mnóstwo wiadomości, żebym wybrała się na szkolenie z dopasowywania fotelika samochodowego. Pisało o tym na tyle dużo osób, że zwróciło to moją uwagę. Niektórzy pisali nawet po kilka razy. Jedna dziewczyna (wiesz, że piszę o Tobie ;)) do dziś ‚prześladuje’ mnie, gdy widzi pałąk fotelika w dole. Ale to jest fajne, nawet zdążyłam ją polubić!

W mojej skrzynce wiadomości pojawiła się również wiadomość od Krzysztofa Podolskiego z fotelik.info . Wielokrotnie oferował pomoc w zakresie dopasowania fotelika. A ja bardzo długo zwlekałam z umówieniem terminu. Finalnie, będąc na końcówce ciąży, doczłapałam do Krzyśka, który w zaledwie pół godziny zdążył przekonać mnie do odpowiedniego fotelika. Właściwie to najbardziej przekonały mnie nagrania, które w realny sposób uświadomiły, jak ważne jest bezpieczeństwo dziecka. Sami pomyślcie. Chyba nic nie działa na nas tak, jak nasza wyobraźnia. Widzisz przykładowy film, wrzucasz tam w myślach swoje dziecko i… decyzja podjęta. 

Jaki fotelik, w takim razie, będzie najbezpieczniejszy? Taki, który pasuje do Twojego dziecka i do Twojego samochodu. Nie kupuj kota w worku, nie kupuj w Internecie, pamiętaj, że wybór fotelika 3 w 1 nie zawsze będzie dobrym wyborem. Każde dziecko rozwija się, rośnie w innym tempie. To, że Zosi, Gabrysi, czy Antkowi zmieniono pierwszy fotelik, gdy skończyli rok, nie oznacza, że Twoje dziecko nie może potrzebować zmiany już w 8 miesiącu. Wiem to ze swojego przykładu. Całkiem niedawno byłyśmy z Zuzą na kontroli. Krzysiek stwierdził, że Zuzka jest już na tyle duża i ciekawa świata, że czas na zmianę fotelika. Lada dzień czekają nas więc zmiany i nie wyobrażam sobie, żeby nasz fotelik miał wybierać ktoś inny niż Krzysiek. 

Atest to tylko papierek? Słyszałam i takie stwierdzenie… Przekonałam się o tym, gdy pierwszy raz miałam możliwość wsadzenia mojego dziecka do fotelika. Wsadzenie to w tym wypadku mocne słowo. Do jednego fotelika (jak wiecie miałam ich kilka i tylko jeden wybór był udany), moje dziecko WPADŁO. Małe ciałko, które tak naprawdę jest totalnie bezwładne, nie trzymało nic. NIC. Główka swobodnie latała, pod szelki musiałabym włożyć jej zimowy kombinezon, żeby wypełnić luki. Warto przypomnieć, że Zuza wcale nie należy do małych dzieci. Mało tego, w trzecim miesiącu jej życia, gdy wsadziłam ją do niego z czystej ciekawości, nadal (!!) nie wyglądała na dobrze ulokowaną. Ta sytuacja bardzo uświadomiła mi, jak ważne jest dopasowanie fotelika. 

Czy dziecko może jechać z przodu? Moje dziecko do 7 miesiąca życia jeździło tylko z tyłu. I tylko tyłem do kierunku jazdy, ale to, mam nadzieję, jest oczywiste. Jeśli ktoś nie potrafi zrozumieć dlaczego, to podpowiem krótkie doświadczenie. Ustawcie fotelik przodem, wsadźcie do niego lalkę, bo dziecka po prostu szkoda. Zahamujcie. Głowa lalki leci do przodu przez spowodowane hamowaniem szarpnięcie. A teraz odwróćcie fotelik tyłem do kierunku jazdy i ponownie zahamujcie. Dziecko wbija się w fotelik. Jest bezpieczne. I to również przeżyłam na własnej skórze. Podczas jednej z tras Warszawa-Katowice, ciężarówka wjechała nam na lewy pas. Mój partner był zmuszony mocno hamować. Pomijam moje przerażenie, zawał serca i chęć wybicia zębów tamtemu kierowcy. Zuzy nawet to nie ruszyło. Wiem natomiast, że gdyby była odwrócona przodem do kierunku jazdy, prawdopodobnie musielibyśmy jechać prosto na prześwietlenie kręgosłupa. No dobra, ale co z tym przednim siedzeniem. Podobno zamontowane specjalne lusterko na tylnej kanapie miało wystarczyć do tego, by dziecko mogło jeździć tylko z tyłu. Z doświadczenia wiem jednak, że wystarcza ono do tego momentu, do którego dziecko po prostu zaczyna być ciekawe świata. Wchodząc w 8 miesiąc życia, Zuza wylądowała w foteliku z przodu. Uniknęłam dzięki temu ataków histerii, płaczu, duszenia się i tym podobnych. Uwierzcie mi, nic fajnego, gdy musisz zatrzymywać się na środku autostrady, bo Twoje dziecko dusi się od płaczu. Pamiętałam oczywiście o zachowaniu środków bezpieczeństwa, czyli 1) fotelik nadal TYŁEM 2) wyłączona poduszka powietrzna od strony pasażera 3) odpowiednio zapięte pasy. 

Pytań jest wiele, odpowiedzi jeszcze więcej. To chyba normalne, że gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, chcemy zadbać o jego bezpieczeństwo jak najlepiej potrafimy. Po więcej skieruję Was już do samego Krzyśka. Jestem pewna, że on jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania. Kliknij TU, by skontaktować się poprzez Instagrama lub KLIKNIJ TU, by przejść na stronę internetową. Jeśli jesteście przed wyborem fotelika, to powołując się na mnie, na pewno otrzymacie rabat. 🙂

Wiecie, że miałam ten post napisać zaraz po urodzeniu Zuzki? Cieszę się, że zajęło mi to tyle czasu. Dzięki temu mogłam przedstawić Wam nie tylko suche fakty, ale przede wszystkim samo życie… mam cichą nadzieję, że uświadomię tym postem przynajmniej 5 osób, a te 5 uświadomi kolejne 5. Jeśli uda się więcej – super! Uff, może się nawet okazać, że pójdę do nieba za te wszystkie dobre uczynki! 😉 

Wasza M. 🙂

PIERWSZY LOT ZUZI.

By admin on 7 marca, 2020 in Lifestyle, Uncategorized

Latanie samolotem nigdy nie należało do moich ulubionych czynności. Zdecydowanie dużo lepiej czuję się, gdy dotykam stopami ziemi. Dlatego uważam, że nic na świecie nie brzmi tak dobrze, jak dźwięk uderzenia kół o pas przy lądowaniu. Jednak chcąc podróżować, samolot jest raczej nieunikniony, więc postanowiłam się z nim po prostu… polubić. I o tyle, o ile nawet udało nam się zakumplować, to niestety na myśl o pierwszym locie z dzieckiem do teraz mam ciarki. Wychodząc naprzeciw innym podróżującym Mamom, postanowiłam podzielić się nie tylko wrażeniami z tego pierwszego razu, nie tylko zawartością torby podróżnej Zuzi, ale również tym co, jak, kiedy, ile i gdzie.

Jestem perfekcjonistką. Do tego stopnia, że nawet spontaniczny wyjazd jestem w stanie zaplanować, rozrysować na mapie i co najważniejsze wykonać w 5 minut. Bardzo nie lubię jak coś nie jest po mojej myśli, ale przy Zuzi zaczęłam się do tego po prostu przyzwyczajać. Tak więc perfekcyjna ja do bagażu rejestrowanego oprócz kilku swoich sukienek (w których finalnie zamarzały mi na miejscu kości), dwóch swetrów, kilku bluzek, leginsów, jeansów, bielizny, wrzuciłam dla Zuzy bodziaki odpowiadające ilości dni spędzonych na wakacjach, po kilka par cienkich i grubych spodenek oraz bluz. Dodatkowo, niczym żołnierz, uzbroiłam się w termometr, probiotyki, wit. D, Fenistil, Pedicetamol, Dentinox N, spray do nawilżania noska, obcinaczki do paznokci, bawełniane chusteczki do pielęgnacji twarzy, podkłady, trochę pieluszek i chusteczek nawilżonych, których używamy, pieluchy tetrowe, śpiworek do spania, osobisty ręcznik Zuzki oraz płyn do kąpieli z Dermy.

Z racji tego, że nie wiedziałam jak rozwiązać sprawę mleka modyfikowanego, a żadne magiczne fora internetowe nie do końca wyjaśniają tę sprawę, zdecydowałam się na zamówienie gotowego mleczka na czas lotu. (Zamawiałam na stronie dodomku.pl) Oczywiście teraz wiem, że z ilością przesadziłam, ale sami wiecie… perfekcjonistka wychodzi z założenia, że lepiej więcej niż za mało! Lot w jedną stronę trwa trzy godziny, Zuza je co 2h, doliczyć drogę do hotelu i 20 mleczek po 90ml to o jakieś 14 mleczek za dużo. Cała ja.

Przejdźmy dalej. Zrezygnowałam ze swojego bagażu podręcznego, który wliczony jest w cenę biletu, na poczet plecaka z rzeczami Zuzi, który każda z Was może wziąć ze sobą na pokład samolotu razem z dzieckiem. Nigdy osobno. Nie można wziąć dziecka bez plecaka i plecaka bez dziecka. Możesz nie wziąć faceta, ale jak weźmiesz dziecko, to weź i plecak. I według zasad linii lotniczych zapakuj do niego kolejno: książeczkę zdrowia/szczepień, mały kocyk (w samolocie może być duszno, ale może też być zimno od klimy), podkład, by na lotnisku i w razie potrzeby w samolocie mieć pewność, że przewijasz dziecko w dobrych warunkach; jedno opakowanie chusteczek nawilżonych, kilka pieluszek, a dokładniej jedną na każdą godzinę lotu. Dla mnie wydawało się to chorym ‚nakazem’, ponieważ to tylko dziecko i nie mam wpływu na to ile zrobi kup, czy będzie akurat tego dnia sikała mniej, czy więcej lub czy lot z jakichkolwiek przyczyn losowych nie wydłuży się. Dla przykładu, ostatnio samolot nad Madrytem krążył 5 godzin, by spalić paliwo, ponieważ zaraz po starcie okazało się, że mają problemy techniczne. Na lotnisku, przy przejściu przez kontrolę okazało się jednak, że pieluch nikt nie liczył. I dobrze, bo wedle swoich zasad miałam oczywiście za dużo. Podczas kontroli nie wymagali również bym spróbowała mleka Zuzi, a również byłam na to gotowa (i wy też bądźcie gotowi na taką okoliczność).

Wracając do zawartości plecaka. Spakowałam do niego ubranka na zmianę, gotowe mleczko, smoczek do gotowych mleczek (kupiłam w aptece, firma Nutricia), dwie zabawki, pustą butelkę, butelkę z wodą i dwa smoczki na wypadek zgubienia jednego. Jak pomyślałam tak też się stało, ostatniego dnia, zaraz przed wylotem jeden udało nam się zgubić! Pamiętajcie, że te dwie ostatnie wymienione rzeczy są zbawieniem w momencie startu i lądowania. Skoki ciśnienia nie są przyjemne dla nas, dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Picie wody i ssanie smoczka odtyka uszy dziecka. Pomimo tego, że w domu, jeszcze przed wylotem dałam Zuzi spróbować gotowe mleko, to podczas lotu bardzo nie pasował jej kształt smoczka jednorazowego. Byłam delikatnie przerażona tym faktem, ale na całe szczęście miałam ze sobą pustą butelkę ze smoczkiem, który zna i który lubi. Przelałam więc mleko i dziecko było najedzone, mama szczęśliwa, a inni pasażerowie zapewne odetchnęli z ulgą.

No dobra, a jakie mleko na miejscu? Z racji tego, że Hiszpania jest mi dobrze znana, weszłam na stronę Alcampo, który jest odpowiednikiem naszego Auchan i wpisałam w wyszukiwarkę nazwę mleka Zuzy. Te sieciówki najczęściej nawet ułożenie produktów na półkach mają dokładnie takie samo, jak u nas. Dzięki temu wiedziałam, że nie muszę uzbrajać się po zęby mlekiem w bagażu rejestrowanym. Zaryzykowałam za to z pieluszkami, bo kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije, i w Hiszpanii kupiłam z firmy Dodot.

Torba spakowana, plecak spakowany, chusta do chustonoszenia (której zestresowane finalnie nie użyłyśmy) spakowana. Zostaje nam wózek, który podobnie jak plecak, możemy zabrać razem z dzieckiem bez dodatkowych opłat. Oddajemy go w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu lub przy wejściu do samolotu. Jeśli nie wiecie gdzie robi się to na lotnisku, z którego lecicie to zapytajcie osoby, która obsługuje Was przy odprawie. Pomimo tego, że samolot według mnie nie jest przyjemny, to samo lotnisko jest jednym z fajniejszych miejsc na ziemi. Tyle tam życzliwych ludzi. A propos życzliwych ludzi. Nie dajcie się przepuszczać na lotnisku, idźcie zawsze na końcu! Im mniej czasu spędzicie na lotnisku, czy w samolocie, tym dla dziecka lepiej. To złota rada mojej doświadczonej znajomej, z którą de facto spotkałam się na miejscu, na wakacjach. I ta rada jest jak najbardziej trafna. Byłyśmy z Zuzką ostatnimi osobami, które wchodziły na pokład samolotu.

Sam lot wspominam nieźle. W jedną stronę miałyśmy małe opóźnienie i fakt siedzenia bez ruchu zdenerwował Zuzię, co skończyło się 5 minutowym, dość intensywnym płaczem, po którym wszystkie oczy były zwrócone w moją stronę, a ja miałam ochotę wyjść z samolotu. I nie z powodu tych ludzi, którzy zapewne mieli w głowie to, czy cały lot będzie tak wyglądał. Powodem był strach przed lotem. Nie chciałam, by Zuzia się męczyła. Swoją drogą, w zupełności rozumiem tych ludzi. Płaczące dziecko w samolocie nie jest cool i nawet jako mama bąbelka jestem tego w pełni świadoma. Do dziś pamiętam, jak latając, byłam jedną z tych par oczu. Finalnie podróż minęła gładko, Zuza zaczepiała i śmiała się do wszystkich pasażerów. Skradła ich serca swoimi włoskami, wielkimi oczami i nie schodzącym z twarzy uśmiechem. Lot powrotny był jeszcze lepszy, ponieważ nie było ani opóźnienia, ani płaczu, ani zwróconych w moją stronę oczu. Czy boję się kolejnego lotu? Pewnie. Zawsze bałam się za siebie samą, teraz do końca życia będę bała się za dwie osoby.

Wasza M. 🙂

Cieszysz się i płaczesz.

By admin on 7 marca, 2020 in Lifestyle, Uncategorized

Moje ostatnio dodane zdjęcie z USG i multum waszych wiadomości skłoniły mnie do pewnych refleksji. Zauważyłam, że nie mnie jedną wzruszył moment pierwszego badania, nie ja jedna stresuję się każdą kolejną wizytą u lekarza. A jeśli jest nas więcej, to warto byśmy dzieliły się swoimi uczuciami, lękami, zachowaniami. Być może pomożemy tym postem jakiejś przyszłej mamie?

Dowiadujesz się, że nosisz w sobie nowe życie. Twoja reakcja jest różna, cieszysz się, płaczesz, płaczesz i cieszysz się. Płaczesz, bo właśnie od tego momentu zmienia się twoje życie. Cieszysz się, bo tak bardzo o tym marzyłaś! Ale… płaczesz, bo nie jesteś pewna, czy byłaś gotowa, czy to odpowiedni czas (pocieszę Cię – stwierdzenie, że nigdy nie ma odpowiedniego czasu, jest w temacie ciąży jak najbardziej trafne). Cieszysz się, bo od teraz z partnerem będziecie tworzyć pełną rodzinę lub płaczesz, bo nie wiesz czy podołacie wyzwaniu. Być może wcale nie mieliście wspólnych planów na życie. Być może wasz związek nie ma przyszłości i masz tego pełną świadomość. Dlaczego poruszam również ten temat? Ponieważ pomimo tego, że mi czy większości z was się udało i trafiłyśmy na wspaniałych mężczyzn, są tu kobiety, które zdecydowały się na samotne wychowywanie dziecka. Zmusiło je do tego życie, chęć zapewnienia dziecku bezpieczeństwa lub po prostu ich partner ‚to nie był ten jedyny’. Dla dobra dziecka czasami lepiej podjąć taką decyzję, nie zapominając przy tym, że dziecko to nie karta przetargowa. A najczęściej niestety nią właśnie jest. Bądź więc kobietą, która ma swoją godność i nie mieszaj dziecka do spraw między tobą i partnerem. Podsumowując! Niezależnie od tego, na którym zakręcie swojego życia właśnie jesteśmy – prawdopodobnie w chwili odkrycia ciąży każda z nas boi się tak samo!

Przerażenie, zaskoczenie, podniecenie (zwał, jak zwał) każe Ci zrobić drugi test, dla bezpieczeństwa jeszcze trzeci, a może i nawet czwarty. Bo co, jeśli te wcześniejsze to jakiś mało udany żart? Kolejnym krokiem jest wizyta u ginekologa. Jesteś tak bardzo ciekawa maleństwa, które znajduje się w twoim brzuchu. Niestety, w zależności od tego, w którym tygodniu ciąży jesteś, możesz zobaczyć coś, ale możesz też nie zobaczyć zupełnie nic… lekarz odeśle cię na badanie krwi, według którego stwierdzi, czy i w jakim tempie rozwija się płód. Przychodzisz do domu zawiedziona, bo nie tak to sobie wyobrażałaś. Przecież wszyscy dookoła opowiadali swój pierwszy raz z USG i ten cudowny moment ujrzenia maleństwa.

Kilka tygodni później idziesz na pierwsze najważniejsze badanie prenatalne. Trzęsiesz się jak galareta, boisz się, że znowu nic nie zobaczysz. Nie tym razem! Po przyłożeniu aparatury do twojego ciała, przed oczami pojawia ci się zarys dziecka. Twojego dziecka. Nawet jeśli jesteś najtwardszym zawodnikiem, z oczu lecą ci łzy. Morze łez. Nie możesz nacieszyć się tym widokiem, masz ochotę dotknąć to maleństwo. Wsłuchujesz się w to, co mówi lekarz. Starasz się zrozumieć różne, dziwne, nieznane ci dotąd pojęcia. Z ust wydobywa się tylko jedno pytanie – czy wszystko jest ok? I nigdy wcześniej nie cieszyłaś się tak bardzo ze słowa ‚TAK’. Warto wspomnieć, że niektóre kobiety nie mają tyle szczęścia co ty. Losy ich dziecka toczą się dalej, całkiem inaczej niż twoje. Każda z tych kobiet zasługuje na wsparcie, pamiętaj o tym.

Teraz z czystym sumieniem informujesz rodzinę. Chwalisz się pierwszym zdjęciem z USG. Dzielisz swoje szczęście z najbliższymi. Gapisz się w to zdjęcie i myślisz… myślisz do kogo będzie podobne, czy będzie miało twoje oczy, czy będzie uparte jak ojciec, a może nadzwyczaj inteligentne (oczywiście, że po TOBIE :)). Włącza się w tobie stuprocentowa świadomość, że zostaniesz matką. Każdą decyzję podejmujesz z myślą o dziecku. Zaczynając od jedzenia, poprzez wysiłek fizyczny, kończąc na smarowaniu się odpowiednim kremem. Pojawia się wiele ciotek ‚dobra rada’, pojawia się wiele mitów, zabobonów. Nie daj się zwariować! (Piszę to z pełną świadomością). Ciąża nie jest chorobą. Pomimo lęku, który ogarnia cię przy podejmowaniu każdej najmniejszej decyzji, powtarzam raz jeszcze – nie daj się zwariować. Zaglądasz na rożnego rodzaju fora internetowe. Wróć! Tam nie znajdziesz nic dobrego. Według urzędujących tam Mam, twoje dziecko źle reaguje na paznokcie hybrydowe, a od kilku promieni słońca gotują się wody płodowe. Jeszcze raz. Zaglądasz na różnego rodzaju profile inspirujące, pełne wiedzy. Stawiasz na Mamę GinekologEdytę Litwiniuk czy też Annę Lewandowską. Każdego dnia jesteś bardziej świadoma tego co można, a co lepiej zostawić na czas po ciąży. Każdego dnia uczysz się na nowo samej siebie. Wiesz po czym czujesz się dobrze, a co zupełnie nie służy tobie i dziecku. Idziesz za głosem serca. Każdego dnia zaglądasz w lustro, wyczekujesz zaokrąglonego brzuszka. Cieszysz się jak dziecko, gdy w końcu coś dostrzegasz! Robisz sobie zdjęcia, by mieć pamiątkę, chwalisz się okrągłościami pod obcisłymi ubraniami. Zalewasz się łzami, gdy poczujesz pierwsze ruchy, biegasz za partnerem by dotknął ‘o teraz!’. Najczęściej jednak dzidziuś ruchami chce podzielić się tylko z tobą. Nie spieszy mu się, by ktoś inny również poczuł jego obecność. Ciesz się, ciesz, za kilka tygodni ten mały szkrab coraz bardziej będzie ograniczał ci ruchy. Nie przejmuj się, ma to swój urok! 🙂

Zbliża się kolejne badanie, kolejna możliwość ujrzenia dzidziusia, a ty myślisz, że tylko ty jedna boisz się tak, jak za pierwszym razem? Wyprowadzę cię z błędu. Każda z nas stresuje się tak samo, każda z nas marzy o tym, by znowu usłyszeć, że wszystko jest w porządku. Ponownie ekscytujesz się tym, co zobaczysz na ekraniku monitora, a tym razem widzisz wszystko lepiej, dokładniej. Na tyle dokładnie, że jesteś prawie pewna, że oczy i nosek ma jednak twoje! 😉

I kto by pomyślał, że jeden test i jedno małe zdjęcie może wywołać tyle emocji, prawda?

Wasza M. 😉

Bolące plecy, aktywna ciąża, czyli kilka pytań do fizjoterapeuty.

By admin on 7 marca, 2020 in Lifestyle, Uncategorized

Większość z nas w końcu doczeka się swojego pierwszego dzidziusia. I jeśli myślisz, że namiesza w Twoim życiu dopiero po porodzie, to jesteś w dużym błędzie! Jego podstępne działania mają wpływ na nasz organizm już od pierwszych dni ciąży. O ile z początku jest to głównie zmęczenie, o tyle wraz z rozmiarem dzidziusia, rosną też inne problemy. Zaczynamy narzekać na bóle pleców, mamy obawy związane z treningami, pojawia się sto pytań do…

A jeśli pojawiają się pytania – muszą pojawić się też odpowiedzi. I tu z pomocą przychodzę ja. Specjalnie dla Was (i dla samej siebie!) spotkałam się z Martyną Langowską, która jest fizjoterapeutką, trenerem personalnym kobiet w ciąży, Mamą Stasia i zmaga się z takimi samymi problemami jak my, ponieważ już wkrótce ponownie zostanie Mamą. I jako, że ja nie czuję się na siłach, by odpowiadać na tak ważne dla Was pytania, poprosiłam o to specjalistkę.

1.      Od którego miesiąca mogę zacząć ćwiczyć w ciąży ?

Mimo że w internecie możemy znaleźć odpowiedź na to pytanie, to podjęcie aktywności w ciąży często budzi niepokój. Nic dziwnego, bo w naszym brzuszku rozwija się nowe życie i jesteśmy za nie odpowiedzialne. Przyczyną naszych obaw są z pewnością artykuły, w których wciąż powiela się mity, przez co do końca nie wiemy, co można a czego nie. Jeżeli kobieta przed ciążą była aktywna, to może kontynuować ćwiczenia już w pierwszym trymestrze. Oczywiście ciąża musi przebiegać prawidłowo, o czym powinien nas poinformować lekarz prowadzący. Jeśli wiemy, że jesteśmy w ciąży, a pierwszej wizyty nie mamy za sobą, to lepiej poczekać. Do przeciwwskazań należy między innymi skracanie się szyjki macicy, zagrożenie przedwczesnym porodem, czy ciąże mnogie (trojaczki i więcej), przy ciąży bliźniaczej zaleca się zaprzestanie aktywności po 24 tc. Lekarz decyduje też w przypadku, gdy wcześniejsza ciąża była wysokiego ryzyka bądź wystąpiło samoistne poronienie. Jeśli przyszła mama nie ćwiczyła wcześniej to należy zaczekać do zakończenia pierwszego trymestru. Najlepiej udać się na zajęcia grupowe dla kobiet w ciąży (trzeba mieć zaświadczenie lekarskie) lub skorzystać z pomocy trenera personalnego, który pokaże prawidłową technikę ćwiczeń i zwróci uwagę na to co robić w obecnym stanie. 2.      Czy trening w ciąży powinien różnić się od treningu, który wykonywałam wcześniej ?

Tak, przede wszystkim trening w ciąży różni się celem. Nie ćwiczymy po to, żeby spalać tkankę tłuszczową, czy pobijać swoje rekordy. Tkanka tłuszczowa i tak będzie się odkładać, więc musimy się z tym pogodzić. Tylko nie zrozumcie mnie źle… to nie znaczy, że można szaleć. Zapotrzebowanie kaloryczne w II i III trymestrze zwiększa się tylko o ok. 300-450 kcal, więc nie słuchajcie porad „teraz musisz jeść za dwóch” – TERAZ JESZ DLA DWÓCH. Ćwiczenia w ciąży należy dostosować do swoich umiejętności i samopoczucia. Często towarzyszy nam zmęczenie, więc słuchamy swojego ciała i reagujemy na sygnały, które nam wysyła. Celem aktywności w ciąży jest m.in. przygotowanie do porodu pod kątem wydolności krążeniowo-oddechowej a także zwiększenie świadomości swojego ciała. Dodajemy ćwiczenia poprawiające ruchomość przepony (oddechowe) i takie, które mają na celu zwiększenie ruchomości stawów m.in. biodrowych czy kręgosłupa. Oczywiście ćwiczenia z obciążeniem też są zalecane, tylko należy pamiętać, że dobieramy je pod swój obecny stan, nie kierując się tym co było wcześniej (świetnie sprawdzają się różnego rodzaju gumy jak mini bands). Dzięki odpowiednim ćwiczeniom zapobiegamy bądź zmniejszamy dolegliwości bólowe oraz jest nam łatwiej utrzymać prawidłową postawę, która jest niezwykle ważna. W treningu kobiet w ciąży nie zapominamy też o mięśniach dna miednicy – o ich wzmacnianiu i rozluźnianiu. Zbyt duże napięcie również może przyczyniać się do takich problemów jak nietrzymanie moczu. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który oprócz sprawdzenia ich stanu nauczy prawidłowej pracy połączonej z oddechem. Pamiętajmy, że w obecnym stanie działają hormony (np. relaksyna, która rozluźnia więzadła), a także trudniej utrzymać równowagę przez przesunięty środek ciężkości i słabszą stabilizację. Dlatego odpuszczamy sobie te formy, gdzie łatwiej o kontuzje czy upadek.

3.      Czy plecy w ciąży muszą boleć ? Czy mogę coś z tym zrobić ? 

W ciąży, przez rosnący brzuszek zmienia się postawa ciała. Miednica idzie w przodopochylenie, pogłębia się lordoza lędźwiowa i ten odcinek daje najczęściej o sobie znać. Możemy spróbować złagodzić ból ćwiczeniami rozluźniającymi odcinek lędźwiowy, ale bardzo ważne jest pilnowanie postawy i prawidłowe oddychanie. Kobiety często o tym zapominają i zaczynają odchylać się do tyłu a głowę wysuwają do przodu. Zła postawa powoduje gorszą pracę przepony, płytszy oddech, słabszą stabilizację kręgosłupa, a to może być przyczyną dolegliwości bólowych. Możemy zacząć od ćwiczeń, poprawy postawy ciała i sposobu wykonywania niektórych czynności życia codziennego. Jeśli to nie będzie przynosić efektów, to polecam skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego/okołoporodowego. Lepiej nie szukać przyczyny samemu czy w internecie. Do specjalisty można wybrać się również z takimi problemami jak bóle spojenia łonowego, kości ogonowej, bioder, pachwin, pośladka. A ja podsyłam Wam link do:

 
– prawidłowej postawy (https://www.instagram.com/aktywna_mama/p/ByqUqWNoo7J/?igshid=x0k4o2qauxv)

– neutralnej miednicy (https://www.instagram.com/aktywna_mama/p/BtHQYcUlv6r/?igshid=aphs5mzf4ajj)

– zestawu ćwiczeń na dolegliwości bólowe kręgosłupa (https://www.instagram.com/aktywna_mama/p/Bxu_Nrio1sB/?igshid=7lxn71lt987d)

– instrukcji do ruchów miednicą rozluźniających odcinek lędźwiowy (https://www.instagram.com/aktywna_mama/p/BxVLcP2BA2n/?igshid=12eini4yopqzi)


4.      Co to jest rozejście mięśnia prostego brzucha (RMPB)? Czy mogę o mięśnie zadbać już w ciąży, czy dopiero po porodzie ?

RMPB jest to nienaturalna odległość między dwiema stronami mięśnia prostego (najczęściej w okolicy pępka ten odstęp jest największy). Problem nie dotyczy tylko młodych mam, ale jednak jest to największa grupa, w której on występuje. Mięsień prosty (jego obie części) są połączone ze sobą tkanką tzw. kresą białą. W ciąży rozciągają się zarówno mięśnie jak i kresa. W pewnym momencie mięśnie zaczynają rozchodzić się na zewnątrz. Jest to fizjologia ale może następować to szybciej lub mocniej. Przyczyn może być kilka: duży brzuszek, nieodpowiednie funkcjonowanie w ciągu dnia, nieprawidłowa postawa, złe nawyki w toalecie, mało elastyczne mięśnie… Tak naprawdę na stan kresy białej, a co za tym idzie mięśnia prostego, wpływa klatka piersiowa, miednica, mięsień poprzeczny, skośny, prosty i ciśnienie śródbrzuszne. 

W jaki sposób można zadbać o mięśnie w trakcie ciąży ?
– Utrzymujemy prawidłową postawę.
– Wstajemy i kładziemy się bokiem. (Nie przez przód napinając brzuch).
– Unikamy pozycji, które powodują powstawanie charakterystycznego stożka, czyli np. nie dźwigamy starszego dziecka odchylając się do tyłu.
– Nie obciążamy mięśni dna miednicy: nie przemy na toalecie, nie robimy na zapas, do dwójki używamy podnóżka, nie robimy „na Małysza”.
– Jemy zdrowo, nie objadamy się, nie rozpychamy żołądka.
– Jeśli rozejście jest duże unikamy pozycji w klęku podpartym, gdzie ciężka macica napiera na przednią ścianę brzucha.
– Możemy zastosować taping (plastry) u fizjoterapeuty.


5.      Kiedy mogę zacząć ćwiczyć po porodzie i kiedy najlepiej spotkać się z fizjoterapeutą ?

Połóg po porodzie naturalnym trwa ok. 6 tygodni a po cesarskim cięciu nawet i 12. W tym czasie regeneruje się ciało, obkurcza macica (możemy czuć ból, zwłaszcza podczas karmienia). To nie znaczy jednak, że nic w tym czasie nie możemy robić. Tak naprawdę już w pierwszej dobie po porodzie można wykonać proste ćwiczenia przeciwzakrzepowe. Przepona w ciąży była bardzo ściśnięta, więc włączamy ćwiczenia oddechowe i pobudzamy mięśnie dna miednicy. Dotyczy to nie tylko kobiet, które rodziły naturalnie. Sama ciąża również bardzo osłabiła MDM (mięśnie dna miednicy). Możemy pobudzać mięśnie prostymi ćwiczeniami: jak unoszenie bioder (ta pozycja gdzie biodra są wyżej super odciąża dno miednicy), przekładanie nóg na boki w leżeniu, czy też w klęku podpartym unoszenie na zmianę rąk. Takie proste ćwiczenia, które pobudzają mięśnie głębokie nie rzadko okazują się trudne do wykonania. Zwłaszcza kiedy należy to połączyć z oddechem. Bardzo złym pomysłem jest wykonywanie zwykłych brzuszków, które nie tylko obciążają osłabione już MDM, ale też mogą powodować większe RMPB. Kiedy ten problem nas dotyczy to lepiej nie robić nic na własną rękę, ponieważ często okazuje się, że nasz brzuch nie pracuje tak jak powinien i możemy pogorszyć sprawę.

Pytacie kiedy udać się na wizytę poporodową?
Możecie umówić się na konsultację między 4 a 8 tygodniem po porodzie, ale jeśli nie macie takiej możliwości, możecie sami wykonać wstępny test na rozejście mięśnia prostego brzucha ( https://www.instagram.com/aktywna_mama/p/BtixDzAABl_/?igshid=1rdg53bnhfs91). Po ciąży postawa ciała nagle się nie zmienia, więc nad nią też należy popracować. Niektóre mięśnie są przykurczone – inne osłabione, więc powrót do formy początkowo powinien mieć na celu powrót do równowagi. Natomiast jeśli chcemy mieć piękną sylwetkę, to największą robotę możemy wykonać w kuchni. Kiedy karmimy to oczywiście deficyt kaloryczny nie wchodzi w grę ale postarajmy się jeść zdrowo i systematycznie, bo to przy dziecku okazuje się największym problemem. Szybka kawka z czekoladą, żeby jeszcze chwilę przeżyć! 😉 A na koniec moje ulubione zdanie: Nasze ciało zmieniało się 9 miesięcy, więc dajcie mu tyle samo czasu na powrót do formy. 😉

Mam nadzieję, że odpowiedzi Martyny zaspokoiły Waszą ciekawość i potrzeby, a jeśli nadal nie jesteście czegoś pewne – śmiało piszcie bezpośrednio do Martyny. Na zdrowie!

Wasza M. 🙂

To było nieplanowane.

By admin on 7 marca, 2020 in Lifestyle, Uncategorized

Zachodzisz w ciążę, jesteś na to gotowa mniej lub bardziej. Starasz się zaplanować najbliższe miesiące, a nawet lata. Każda z przyszłych i aktualnych mam zna ten temat. Masz przeróżne obawy, boisz się porodu, ale jesteś szczęśliwa. Jedyne na co nie jesteś gotowa i na pewno tego nie planowałaś to… cały szereg, lawina, fala, morze, baaa, ocean PYTAŃ. Babcia, ciocia, przyjaciółka, sąsiadka, nawet nieznajoma na drodze zachowują się jakby zmówiły się przeciwko Tobie. Celowo pominęłam mamę, bo moja po wychowaniu trójki dzieci ma totalny chill i jedyne co zrobiła, to popłakała się ze szczęścia, że w końcu zostanie babcią. Swoją drogą, do teraz zastanawia mnie jak można się cieszyć z okazji nowego przydomka jakim jest ‚babcia’. Żeby nie było, nie mam nic do babć! Moje kocham nad życie i dziękuję im za każdy wepchany we mnie obiad zakończony słowami: chcesz jeszcze? Bo coś mizernie wyglądasz.

Wracając do pytań, bombardowanie rozpoczyna się standardowym: ‚MASZ MDŁOŚCI? Bo ja…‚ i tu dowiadujesz się od każdej z nich, czy i ile wymiotowała oraz na widok czego i na jakim etapie przestała. Zupełnie jakbyś o to pytała. Ale że nie chcesz być niegrzeczna, oczywiście opowiadasz całą swoją historię związaną z mdłościami zarówno porannymi, jak i tymi po niektórych posiłkach. Teraz, gdy już wiedzą wszystko o Twoich wymiocinach, przychodzi czas na…

…’KTÓRY TO TYDZIEŃ? Bo kompletnie nic po Tobie nie widać!’. To idealny temat do rozmów dla typowych kobiet. Moment przechwalania się, która i jak dobrze (szczupło) wyglądała w danym tygodniu ciąży. My, kobiety, uwielbiamy zresztą porównywać się do innych. Nie ma co ukrywać – najbardziej w tych porównaniach zależy nam na tym, by wypaść najlepiej. Kiedy już przyznałyśmy tytuł Miss Ciążowej, warto się zastanowić…

…’CZY WY W OGÓLE JESTEŚCIE NA DZIECKO GOTOWI? Skończy się samowolka, latanie po świecie…’ . Nie, nie jesteśmy gotowi, i Ty babciu/ciociu też nie byłaś za pierwszym razem. To tak, jakby powiedzieć, że jest się gotowym na skok ze spadochronu czy na bungee. Pierwszy raz jest zawsze zaskakujący i zazwyczaj kończy się ciężkim szokiem. Taki mały strzał w twarz. Nie znam tego człowieczka, którego noszę w sobie, nie wiem czy będzie się śmiał, płakał, miał kolki, czkawki, biegunki. Nie, nie jestem na to gotowa. Zwłaszcza na te biegunki. Ale pokocham go, pokażę mu cały świat i wychowam na dobrego człowieka. Niech sprawdzi razem ze mną co oznacza samowolka, bycie wolnym człowiekiem, pokażę mu Europę, Amerykę i Afrykę też.

Wydawałoby się, że wszystko już ustalone. Babcia, sąsiadka i koleżanka wydały pozwolenie. Mogę spokojnie rodzić. I tu pojawia się pytanie: ‚CHŁOPIEC CZY DZIEWCZYNKA? Wiadomo już? Bo przecież trzeba wiedzieć na jaki kolor pokój pomalować’. Tak, wiadomo. Miesiąc temu miała być dziewczynka, tydzień temu na jej miejscu pojawił się chłopiec. Wstrzymam się, na wypadek, gdyby dziewczynka postanowiła wrócić. Całe szczęście, że nie kupiłam jeszcze ani jednego ubranka i nie wzięłam się za strojenie pokoju, bo dziś byłabym w niezłej dupie. O tyle, o ile z różowego na niebieski łatwo jest pomalować, to w drugą stronę już niekoniecznie. Chcę więc neutralną kolorystykę ścian i ubrań dla mojego dzidziusia…

…’I NIE CHCIAŁABYŚ DZIEWCZYNKI UBIERAĆ NA RÓŻOWO? To takie SŁODKIE!’ Nie, to nie jest słodkie. Przynajmniej mnie to nie rajcuje. Na samą myśl mam mdłości (ciążowe, rzecz jasna!). Od kiedy kolor ubrań może być powodem do takich sporów? Pomału zaczynam się czuć, jakbym rozmawiała o polityce lub religii. Ja nie chcę różu. Oni chcą. Ja nie chcę kokardek. Oni chcą. Chcę neutralności. Ma być RÓŻ! Uciekam. Wracam za kilka dni tylko po to, by ustalić, czy…

…’WYBRALIŚCIE JUŻ IMIĘ?’. Tak, zarówno dla chłopczyka, jak i dla dziewczynki. Normalne, zwyczajne. W tym miejscu każdy chce być miły i przytakuje na wybór imienia. Nieważne, czy jest to Zosia, Veronika przez V, Brajan czy Antek. Bo tak naprawdę jak wyobrazić sobie imię bez osoby?? Do imienia człowiek się przyzwyczaja, poznaje daną osobę, wtedy to imię ma jakiś większy sens.

Płeć i imię znane. To ‚NA KIEDY W TAKIM RAZIE MASZ TERMIN?’. Tu powstaje idealny moment na podzielenie się swoimi datami i doświadczeniami. Opowiastki o tym, która urodziła przed terminem, która po, czy poród był siłami natury, czy potrzebna była cesarka. Ile godzin trwały te męki, omdlenia, bóle. Już samo słuchanie tego przyprawia o dreszcze.  Nie pomagają nawet zapewnienia, że cały ból przechodzi, gdy dostajesz w ramiona tą małą istotkę. Dziękuję wam, dziękuję bardzo. Udało wam się podbudować mnie i moje obawy o poród! Wychodzę. Sama sobie poradzę, bo jak nie ja, to KTO? W oddali słyszę jeszcze pytanie, CZY ABY NA PEWNO JA MOGĘ W CIĄŻY JEŚĆ TO, CO TRZYMAM W RĘCE… i najnormalniej w świecie – opadają mi ręce.

Wasza M. 🙂

(fot. Tomasz Kiełczewski)