DIETA ANTYSTRESOWA

DIETA ANTYSTRESOWA

czyli jak za pomocą dieta zredukować stres w organizmie.

Stres towarzyszy nam każdego dnia, zwłaszcza w obecnej sytuacji w kraju. Ciągła niepewność w obliczu pandemii czy zmian politycznych w kraju doprowadzają organizmy niektórych z nas do wydzielania dwóch hormonów stresu: adrenaliny oraz kortyzolu. Może to niestety prowadzić do niebezpiecznych skutków dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego organizmu. Organizm odczytuje to jako sytuację zagrożenia, przez co przejściowo wzrasta nasza wydolność fizyczna, umysłowa oraz jesteśmy mniej wrażliwi na ból. Jednak jeśli jesteśmy w stresie praktycznie stale, to nasz organizm traci swoje zdolności do tego, aby nas przed nim bronić – a my zaczynamy czuć wyczerpanie i permanentne zmęczenie.

Dodatkowo tzw. stres oksydacyjny zwany inaczej stresem tlenowym powoduje nadmierne powstawanie wolnych rodników, co może powodować miażdżyce, nowotwory oraz przyczynia się do przedwczesnego starzenia.

Pod wpływem stresu również jesteśmy w stanie sięgać częściej po przetworzone jedzenie, zwiększoną ilość przekąsek czy nawet używki. Stres stanowi biologiczną odpowiedź naszego organizmu na wymagania, jakie sobie stawiamy lub jakie stawia nam świat.

Co się dzieje w organizmie podczas zwiększonego odczucia stresu?
Podczas stresu w organizmie zachodzi wiele reakcji:

 • przyspieszenie akcji serca,
 • zwiększenie poziomu cukru we krwi,
 • wzrost ciśnienia,
 • produkowane są wolne rodniki (tzw. stres antyoksydacyjny)

Reakcje te często powtarzane mogą doprowadzić nas do wielu nieprzyjemnych konsekwencji w postaci chorób.

Jak dieta może wpłynąć na stres?

Obecnie nie trzeba już nikogo przekonywać, że to co jemy silnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie ale i dobre samopoczucie. Na krótką metę pomoc w walce ze stresem oferują naturalne środki uspokajające – jednak jeśli szukamy długotrwałego rozwiązania: odpowiednio dobrana dieta antystresowa powinna przynieść dużo lepsze efekty.

Dieta antystresowa powinna:

 • wspomagać układ nerwowy
 • łagodzić objawy lęku oraz niepokoju
 • podnosić poziom serotoniny
 • zmniejszać poziom kortyzolu
 • obniżać ciśnienie krwi
 • wspomagać układ odpornościowy
 • wpływać na rozluźnienie mięśni.

Aby zapewnić powyższe punkty należy zacząć od wprowadzenia kilku prostych zasad dietetycznych, które przydadzą się każdemu, a jednak bardzo często to właśnie one są dla nas największym problemem.

 1. Ważne jest, by sam posiłek był spożywany w maksymalnym komforcie.
 2. Nie pozwól żeby posiłek stał się szybką przegryzką na stojąco. Wygospodarowanie chwili spokoju by usiąść i bez nerwów spożyć posiłek jest kluczowe. Można śmiało powiedzieć, że to gdzie i jak jemy jest niemniej ważne niż to co spożywamy.
 3. Lepiej jeść kilka lekkich posiłków w ciągu dnia niż 2-3 bardzo duże.

Składniki antystresowe i ich źródła:

 1. Witaminy z grupy B – skutecznie wzmacniają nasz układ nerwowy – znajdziemy je w pestkach słonecznika, fasoli oraz wszelkiego rodzaju kaszach, brokułach, awokado, kapuście oraz razowym pieczywie, rybach, wołowinie oraz drobiu.
 2. Magnez – stabilizuje pracę mózgu oraz układu nerwowego – znajdziemy go w orzechach, szpinaku, grochu, bananach, zielonych warzywach, produktach zbożowych, żółtym serze oraz czekoladzie.
 3. Wapń – wapń sprawia, że jesteśmy odporni na stres – znajdziemy go w mleku, nabiale, serach, w sardynkach, fasoli, soi oraz brokułach.
 4. Flawonoidy – chronią komórki przed działaniem wolnych rodników – znajdziemy je w ogórkach, papryce, selerze naciowym, cykorii, kapuście, cebuli, winogronach, bananach, pomarańczach, grejpfrutach, mandarynkach oraz jabłkach.
 5. Cynk – wzmacnia układ nerwowy – znajdziemy go w owocach morza, chudym mięsie drobiowym, podrobach, kiełkach pszenicy, grochu, fasoli, chlebie pszennym oraz pełnoziarnistym.
 6. Tryptofan – niezbędny do produkcji neuroprzekaźników: melatoniny oraz serotoniny. Pełnią one niezwykle ważną funkcję w kontroli naszego nastroju oraz spokojnym śnie – znajdziemy go w rybach morskich zwłaszcza w halibucie, orzechach, pestkach dyni oraz słonecznika, jajkach, bananach, awokado, mleku, serach różnego rodzaju, kiełkach soi, kakao, fasoli, płatkach śniadaniowych oraz chudym mięsie.
 7. Węglowodany złożone – Dzięki ich stopniowemu uwalnianiu do krwi organizm jest w stanie utrzymać optymalne stężenie glukozy. A to w konsekwencji sprawia, że nasz mózg produkuje niezbędną ilość serotoniny która znacząco poprawia nastrój i uspokaja nerwy – znajdziemy je we wszelkiego rodzaju produktach pełnoziarnistych oraz ziemniakach i fasoli.

Inne skuteczne sposoby na walkę ze stresem, które warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny, to:

 1. Aktywność fizyczna
 2. Joga, ćwiczenia relaksacyjne oraz oddechowe
 3. Napary z ziół – rumianek, mięta, melisa, żeń-szeń, waleria, lukrecja
 4. Rzucenie palenia, picia alkoholu oraz zażywania substancji odurzających
 5. Ograniczenie spożycia kawy
 6. Stosowanie probiotyków.