ALKOHOL W CIĄŻY

ALKOHOL W CIĄŻY

Czym skutkuje spożywanie alkoholu w ciąży? Czy kobiety w ciąży mogą pić alkohol?

Naukowcy do tej pory nie stwierdzili jakie ilości alkoholu szkodzą dziecku, jednak pewne jest to, że nawet niewielkie ilości zagrażają zdrowiu, a nawet życiu rozwijającego się w ciele matki dziecka. Dlaczego więc w ostatnim czasie w mediach pojawiają się wiadomości o tym, że jednak kobiety w ciąży mogą spożywać alkohol? Jest to oczywiście MIT! Szczególnie na Instagramie można zobaczyć chwytliwe nagłówki postów „Sensacyjne odkrycie. Ciężarne mogą pić alkohol” Bzdura!! Wynika to z faktu, że aktualnie na skalę światową nie ma jednoznacznych wiadomości jaka dawka alkoholu może być toksyczna dla rozwoju i zdrowia dziecka. Dlatego też tak łatwo w świecie internetu manipulować niesprawdzonymi wiadomościami.

Negatywne skutki po spożyciu alkoholu.

Alkohol, który przenika przez łożysko do płodu wywiera teratogenne skutki – czyli takie, które wywołują wady rozwojowe dziecka. Picie alkoholu przez kobietę ciężarną, BEZ WZGLĘDU na ilość – czasem nawet sporadyczne wypicie przysłowiowego jednego piwa – może mieć negatywne skutki dla dziecka.

Poza spożywaniem alkoholu przez matkę w obecnej ciąży niesie za sobą ogromne konsekwencje nawet upojenie alkoholowe we wcześniejszej ciąży! Świadomości tej mogą nie mieć kobiety, które zaszły w ciąże nieplanowaną. Jednak tego problemu nie należy lekceważyć, ponieważ częstość upojenia alkoholowego zwłaszcza przez młode kobiety w ostatnich latach drastycznie wzrasta.

Objawy upojenia alkoholowego mogą ujawniać się zarówno w trakcie trwania ciąży, tuż po porodzie, a nawet w dalszych latach życia dziecka. Na etapie życia płodowego – może nastąpić wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, co niesie za sobą niską masę urodzeniową dziecka. Alkohol może spowodować również wady rozwojowe narządów, czy anomalie w budowie twarzy. W wieku dorastania dzieci takie mają również zaburzony rozwój fizyczny i psychomotoryczny, problemy z nauką, mają skłonność do uzależnień, czy są nadpobudliwe.

Dlaczego nie ma bezpiecznej dawki?
W obrazie aktualnego stanu wiedzy naukowej nie jest możliwe określić dawki granicznej alkoholu. U jednego dziecka negatywne skutki przyniesie 10g alkoholu, u innego 20g. Należy pamiętać, że brak skutków tuż po porodzie – klinicznie widocznych – nie oznacza, że w przyszłości nie pojawią się problemy.

Mając na uwadze, że alkohol to substancja silnie toksyczna i psychoaktywna, eksperci jednoznacznie zalecają abstynencję u kobiet w okresie ciąży oraz w okresie jej planowania.

Przerażający jest fakt, że w Polsce alkohol wciąż spożywa aż 17-38% kobiet ciężarnych, w tym większość z utartą w głowie myślą, że jest to odpowiednie dla dziecka i „nic się nie stanie”.